rekrutacja pracowników

Wybierz mądrze

Rekrutacja pracowników – co powinieneś wiedzieć?

Obojętnie, czy otwiera się nową firmę, czy kieruje już istniejącą, przez cały ten czas towarzyszyć nam będzie rekrutacja pracowników. O ile w przypadku nowego biznesu rozmowy kwalifikacyjne będą miały miejsce często i dość intensywnie, to gdy firma już się ustatkuje, będą one zdarzały się rzadziej. Aby skutecznie pozyskać nowych pracowników warto dać ogłoszenie w internecie, że poszukujemy pracownika, a następnie określić nasze wymagania co do jego wykształcenia, umiejętności i dyspozycyjności.

Nieodłącznym elementem będzie również pozostawienie kontaktu do siebie, czyli numeru telefonu, adresu email, a także adresu firmy.

Kolejnym etapem rekrutacji będzie zgłaszanie się potencjalnych pracowników na rozmowy kwalifikacyjne. Podczas takiej rozmowy poza podstawowymi informacjami, takimi jak doświadczenie, wykształcenie, warto zapytać o ambicje i hobby danej osoby. Jeśli będziemy musieli potem wybierać między dwoma kandydatami to wybierzemy po prostu tego, który wydał nam się bardziej ciekawy lub ambitny. Nie należy jednak zadawać niewygodnych pytań takich jak np. pytać kobietę, czy zamierza mieć dzieci itd. 
Pracowników należy dobierać rozsądnie i warto sobie wcześniej ustalić przykładowe kryteria „idealnego” dla siebie pracownika, następnie wybrać tych, którzy są najbliżej tego „ideału”. Nie należy się jednak kierować takimi czynnikami jak wygląd, narodowość, płeć czy status materialny.

rekrutacja pracowników
rekrutacja pracowników

Przede wszystkim skupić się na tym, czy dana osoba jest w stanie wykonywać powierzone jej zadania.

Proces rekrutacji pracowników może pójść łatwo i gładko, jak i również być żmudny i przeciągać się. Jednak wytrwałość może okazać się bardzo dobrą cechą, ponieważ znalezienie dobrego pracownika poskutkuje dobrą atmosferą w pracy, wysokimi wynikami i sukcesami. Wówczas ty jako szef masz ogromną satysfakcję. Jednak jeśli źle wybierzemy i będziemy musieli się z taką osobą użerać w pracy, będzie to miało negatywny wpływ na wyniki firmy i innych pracowników. Mimo, że nie jest łatwo znaleźć idealnego pracownika, czasami warto na prawdę trochę poczekać niż zatrudniać pierwszą lepszą osobę.